Снимки от районите на "Среднио Камик" и "Говедарника"
Най-голямата скална рисунка около село Царевец, чиято е с ширина около 40 сантиметра.
Изображение на елен със защриховано тяло. Ширината на графита е около 10 сантиметра.
Точкови и мрежести изображения. Възможно е тези графити да са вид бройна система, примерно за животни, реколта или отмерване на време.
Соларен знак. Слънцето е боготворено в почти всички предхристиянските религии...
Изображение на елен с ясно изразени рога и незащриховано тяло.
Композиция от изображения на сърни и елени, която някои изследователи на рисунките оприличават на "ловна сцена". Интересна част от цялостната картина е кръстът, който допълнително е вкопан по средата на "сцената". Възможно е издълбаването на този християнски символ да е с цел игнориране на езически ритуал или на свято за "езичниците" място.
Древен шаман, кукер, изпълнител на ритуален танц или образ на дявола?
Графит на елен, издълбан върху скала, която в последствие е ерозирала. Множеството рисунки на елени по скалите подсказват, че тук често е имало животни, които са наблюдавани, ловувани или почитани във връзка с местен обичай. Известно е, че прабългарите или народите, от които те произлизат са почитали коня. Кои народи обаче са почитали или боготворяли елена? Възможно ли е традицията за рисуване на елени в пещерите при село Царевец да започва много преди пристигането на прабългарите по нашите земи? В този контекст, скалните рисунки при село Царевец са предизвикателство за изследователи...
Животно с дълги уши, което по този признак може да бъде оприличено на заек.
Конник с разперени ръце. Контурите на изображението са очертани с туш през 70-те или 80-те години на миналия век. Тази "обработка" навярно е била за по-добро виждане при фотографиране на скалната рисунка. Под конника се наблюдава човекоподобна фигура с дълга, странична черта, врязваща се в главата. Ако двете изображения са част от една композиция, навярно може да се тълкува, че конникът е забил копие в главата на жива мишена или чучело. Разперените ръце и изправения стоеж на конника подсказват позата на победител и майсторка езда.
Скална рисунка на обърнат с главата надолу конник. Възможно е този графит да е символа на "победения" в битка ездач.
Пресъздаване на бойна сцена или ритуал, включващ изкусна езда и мятане на копие по цел.
Едва забележим скален графит, наподобяващ птиче перо.
Силно ерозирало изображение на елен с квадратно защриховане.
Каменна украса, древна карта или друго абстрактно изображение от района на село Царевец.
Графит на елен, който може би е "зачеркнат" в последствие.
Изображение на благороден елен + две човешки фигури, в дясно от предните крака и в ляво от шията. Еленът най-вероятно е повтарян по контурите в наши дни, с цел по лесно заснемане или правене на отпечатък на изображението...
Рисунка на елен с крила на гърба??? + соларен знак с кръгла форма от дясно на животинската фигура. Различните тълкувания на изображението може би са ключ към загатката, защо точно в тази пещера има изрисувани най-много елени...
Таблица със знаци от пещерата с елените.
Какво ли е това дългошиесто животно?
Част от изображението е повторено в по-късни времена.
Силно ерозирали скални графити от пещерата с елените.
Различими са останали само рогата...
Тази рисунка се намира на външната стена на старата църква "Свети Никола в село Царевец, която се предполага, че е строена преди падането на България под османско владичество. Този факт не означава непременно, че рисунките в близките пещери са от времето, когато вече е била построена църквата. По-скоро един езически символ от минали времена е пренесен от пазителите на езически обичаи върху новия тогава христянски храм.
Еленът остава като митологичен образ и в българския фолклор. Има коледарски песни, в които е възпят специаления, блестящ "сур елен" и тези песни не случайно се изпълняват в деня на зимното слънцестоене. Тоест в момента, когато денят започва да става все по-голям и се ражда "новото слънце". От тази гледна точка, рисунките на елени и свързаните с тях символи от пещерите при село Царевец могат да разкрият древни религиозни вярвания, обичаи, а защо не и древно знание на хората живели някога по тези места.
Тази "маргаритка", нарисувана до изображенията на елени е фигура от сакралната геометрия, която носи древно познание. В нашето съвремие фигурата е популярна под името "цветето на живота" и има много скрити значения. Предполага се, че точно този знак е бил особено важен и за славянските племена.
Микроскопска снимка на снежинка, където природата е изваяла фигура, съвпадаща като шестолъчна геометрия със скалната рисунка "Цветето на живота".
Още знаци със шестолъчна геометрия.
Местността "Среднио камик", където се намират част от скалните графити.
Поречието на Искъра между селата Брусен и Царевец.
Подход с лодка по река Искър към мястото на скалните рисунки.